jste zde: úvodní » Aktivity pro nadané žáky


Aktivity pro nadané žáky

Olympiády a soutěže mají své webové stánky. Kliknutím na jejich název na ně budete automaticky odkázáni.

Matematická olympiáda, Fyzikální olympiáda, Chemická olympiáda, Biologická olympiáda, Soutěž v programování, Pythagoriáda, Zeměpisná olympiáda, Dějepisná olympiáda, Olympiáda v českém jazyce, Soutěže v cizích jazycích, SOČ, Ekologická olympiáda, Astronomická olympiáda, Daniel, Evropa ve škole, Náš svět, Mistrovství České republiky v grafických předmětech, Matematický klokan, Přírodovědný klokanGeologická olympiádaEurorebusLogická olympiádaBRLOH - Brněnská logická hraSoutěž Finanční gramotnostČeská liga robotiky - FLLCelostátní matematická soutěž žáků SOŠPohár vědy - LeonardoTurnaj mladých fyzikůFyziklání onlineFykosí FyzikláníMatematický NábojNáboj JuniorMatematická Soutěž MaSoChemikláníChemQuestHledáme nejlepšího Mladého chemika ČRMladý programátor, KasiopeaSoutěž FrankofonieDějepisná soutěž gymnázií ČR a SR, Prezentiáda, Ekonomická olympiáda.

České hlavičky


Soutěže vyhlašované Plzeňským krajem na podporu technického vzdělávání

Další soutěže vyhlašované Plzeňský krajem

  • Gymnazista roku: vědomostní soutěž pro žáky gymnázií Plzeňského kraje
  • KONTEXT: krajská online soutěže v porozumění anglickému odbornému textu
  • mKONTEXT: krajská online soutěž v matematice

Projekt TALNET – soubor aktivit, z nichž většina probíhá on-line. Talnet je projekt pro zvídavou a nadanou mládež se zájmem o přírodní a technické vědy i pro jejich učitele z celé České republiky. Doporučený věk účastníků je od 13 do 19 let. Účast mladších je možná po konzultaci. Talnet nabízí vzdělávací, badatelské a komunikační aktivity z různých oborů fyziky, matematiky, chemie, biologie, geografie a technických disciplín šité na míru zvídavým. Přispívá k zahájení úspěšné studijní a profesní kariéry. Forma: T-kurzy, T-exkurze, soustředění, prázdninové badatelské T-expedice.


Aktivity pro nadané (z webu talentovani.cz) - kalendář


Mensa České republiky: Logická olympiáda


Dětská Mensa je platformou při Mense ČR. Aktivity jsou zaměřeny především na věkovou skupinu osob 5–19 let.

Jednorázové aktivity pro nadané děti – ať už jsou členy Dětské Mensy nebo ne – naleznete v Kalendáři událostí. Velké množství aktivit pořádají kluby nadaných dětí, možná najdete nějaký klub v blízkosti Vašeho bydliště. Můžete také zkusit oslovit nějaký herní klub nebo školu spolupracující s Mensou. Průběžně jsou vypisovány pobytové campy, příměstské campy a setkání členů a příznivců Dětské Mensy, každoročně se koná Logická olympiáda.


Centrum nadání poskytuje programy a informace dětem a lidem s rozumovým nadáním,  podpora intelektově prospěšných aktivit. Přejít na web.


Khanova škola (Khan Academy) je nezisková organizace zaměřená na vzdělávání, kterou v roce 2006 založil Američan Salman Khan, absolvent MIT a Harvardu. S krédem „poskytovat vysoce kvalitní vzdělání komukoli, kdekoli“ nabízí internetová stránka projektu tisíce výukových videí uložených na YouTube. Interaktivní cvičení, vysvětlující videa, sledování pokroku a okamžitou zpětnou vazbu nabízí Khan Academy zdarma, bez reklam a nyní i formou mobilní aplikace, která je od února 2020 v češtině.

Věková kategorie: mladší školní věk, starší školní věk Platforma: iOS (iPhone, iPad), Android


Techmania Science Center e experimentální stanice pro zvídavé. Cílem Techmanie je pomáhat žákům, studentům i rodinám s dětmi nacházet a rozvíjet osobní vztah k vědě a technice a v obecné rovině objevovat možnosti lidského poznání. Klub pro nadané a přemýšlivé ve věku 10 - 15 let je díky podpoře MŠMT nabízen pro žáky zdarma.


Západočeská univerzita v Plzni

  • Dětská univerzita je organizována Fakultou pedagogickou ZČU v Plzni ve spolupráci s dalšími partnery. Veškeré akce jsou pro děti zdarma. Více na webu
  • Dětská technická univerzita Fakulty strojní je  určena pro žáky 1. a 2. stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií. Navazuje na akce jako jsou Dny vědy a techniky, Noc vědců, DronFest a další. Naší snahou je ukázat žákům, že technika může být především zábava. Kroužky probíhají v odpoledních hodinách vždy jednou týdně v průběhu celého školní roku. Více na webu.
  • JuniorFEL se zaměřuje na "začátečníky" v oblasti elektrotechniky, kteří chtějí učinit první kroky v poznávání elektřiny a jejích projevů v mnoha podobách. Pro účast postačuje schopnost soustředění a práce na zadaném úkolu, základní ovládání počítače. Výhodou je zájem o techniku, zvídavost a hravost. Letní univerzita je určena pro žáky druhého stupně ZŠ, nižšího gymnázia u víceletých gymnázií, pro studenty gymnázií a SŠ netechnického směru. Osloví všechny zájemce o elektro(techniku) a elektroniku. Více na webu.
  • web Bav se vědou - kvízy, exkurze, besedy na ZČU, pokusy.

Střediska volného času (domy dětí a mládeže)

Střediska volného času poskytují zájmovou činnost zaměřenou na různé oblasti činností dětem, mládeži, pedagogickým pracovníkům i další veřejnosti, a to formou pravidelné činnosti (zájmové kroužky, kurzy, oddíly), příležitostné činnosti (akce pro veřejnost – vystoupení, výstavy, dny otevřených dveří), spontánních aktivit (otevřené kluby), táborů a pobytových akcí, soutěží, osvětové činnosti i individuální práce s nadanými žáky. 

V Plzeňském kraji jich máme 21. Adresář naleznete zde.


Vytisknout stránku

[Přeskočit navigaci]

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Zeptejte se na cokoliv. Pomůžete nám tak vylepšit tento web. Váš názor nás zajímá.

+ Mám dotaz, připomínku

Přihlášení se k odběru novinek

Na zadaný e-mail Vám budeme zasílat aktuální informace o novinkách, akcích, výsledcích apod. Zasílání můžete kdykoliv zastavit.

© Všechna práva vyhrazena  - podporatalentu.cz

tvorba webu ANTstudio.cz