Úspěchy v celostátních a mezinárodních kolech soutěží
Přehledy úspěchů žáků Plzeňského kraje v mezinárodních, celostátních a krajských kolech soutěží naleznete na Portále Plzeňského kraje.
ŠKOLNÍ ROK 2022/2023
Z Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice (IAAO) - kat. Junior - si z Rumunska dováží zlatou medaili Jan Herzig z domažlického gymnázia, účastník Fyzikálních kempů. Mezinárodní soutěž proběhla ve dnech 31. 10. až 7. 11. 2022. Na Mezinárodní astronomické olympiádě (IAO) - Junior, která proběhla online ve dnech 15. - 24. 10., získal bronzovou medaili.
1. místo v celostátním kole Logické olympiády v kategorii C vybojoval Ondřej Chmelík z Církevního gymnázia Plzeň. Národní kolo proběhlo v Poslanecné sněmovně 28. listopadu 2022.
3. místo v celostátním kole Biologické olympiády v kategorii A vybojoval Šimon Vlach z Gymnázia a Střední odborné školy, Rokycany, Mládežníků 1115. Ústřední kolo proběhlo ve dnech 24. – 28. dubna 2023 v Teplicích. Do ústředního kola postoupilo 36 účastníků vybraných podle jednacího řádu BiO, tj. z každého kraje první dva a dalších osm účastníků z 3. a 4. míst s absolutním nevyšším počtem získaných bodů napříč všemi kraji.Na 10. místě skončil Ondřej Vaněk také z rokycanského gymnázia.
3. místo v celostátním kole Soutěže v ruském jazyce v kategorii SŠ I určené žákům 1. a 2. ročníků všech typů středních škol získala Eliška Aloyová ze Střední odborné školy obchodu, užitého umění a designu, Plzeň, Nerudova 33. 6. místo v kategorii SŠ III obsadil Yelisei Chornoknyzhnyi ze Střední školy informatiky a finančních služeb, Plzeň, Klatovská 200 G. 12. místo v kategorii SŠ II získala Eliška Háčková z Gymnázia, Blovice, Družstevní 650. Ústřední kolo proběhlo 27. 4. 2023 online a z každého kraje do něj postoupil jen vítěz krajského kola. Organizátorem letošního ročníku jazykových soutěží je nově Vysoká škola ekonomická v Praze, Fakulta mezinárodních vztahů.
ŠKOLNÍ ROK 2021/2022
V národním kole Zeměpisné olympiády kategorie D zvítězila Milena Šebková z Církevního gymnázia. Kategorie D je určena žákům 1. až 4. ročníku středních škol, 5. až 8. ročníku osmiletých gymnázií (kvinta až oktáva) a 3. až 6. ročníku šestiletých gymnázií. Milena se účastnila také Zeměpisného kempu. Celostátní kolo Zeměpisné olympiády pořádala Geografická sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v budově děkanátu a v přilehlém terénu. Uskutečnilo se ve čtvrtek a pátek 28. a 29. 4. 2022. Část úkolů pro kategorii D byla zadána v anglickém jazyce (vítězové postupují do mezinárodních geografických soutěží, kde je jednací řečí angličtina). Pro vítěze celostátního kola v kategorii D navazují dvě mezinárodní soutěže: The International Geography Olympiad (iGeo) a International Earth Science Olympiad (IESO). Mezinárodní geografická olympiáda (iGeo) proběhla online v organizačním zajištění Francie ve dnech 12. – 18. července 2022. A Mili zde dosáhla na BRONZOVOU MEDAILI.
V celostátním kole Astronomické olympiády zvítězil Jan Herzig z domažlického gymnázia. Zopakoval tak svůj suverénní výkon z loňského roku. Finále kategorie EF proběhlo v pátek 27. května 2022 v Planetáriu Praha. XXV. Mezinárodní astronomická olympiáda (IAO) se bude konat v říjnu 2022 v italském městě Matera. Účastníci za ČR budou nominováni na základě výsledků soustředění, které se bude konat v červnu 2022 pro nejlepší řešitele z kategorií CD a EF.
Vynikající 2. místo v celostátním kole Logické olympiády v kategorii C vybojoval Ondřej Chmelík z Církevního gymnázia Plzeň. Další cenné umístění (4. místo) v kategorii B přidal Karel Altman z Gymnázium, Plzeň, Mikulášské nám. 23. Konkurence byla obrovská. Soutěže se zúčastnilo celkem rekordních 75 237 soutěžících z 3 285 škol z celé České republiky. Finále proběhlo v pondělí 25. dubna 2022 na Novotného lávce, kam se sjelo 191 finalistů 14. ročníku soutěže pořádané Mensou ČR.
Z lnárodního kola Středoškolské odborné činnosti (SOČ), které proběhlo ve dnech 10. až 12. 6. 2022 v Kutné Hoře, si zástupci našeho kraje dováží první místo v oboru Teorie kultury, umění a umělecké tvorby, a to díky Alžbětě Křivohlavé z Gymnázia Jaroslava Vrchlického, Klatovy, Národních mučedníků 347, a účastnici našich kurzů (název práce: Dva klatovské opisy Domine ad adjuvandum me festina Šimona Brixiho a jejich doba), a třetí místo v oboru Tvorba učebních pomůcek, didaktická technologie. Práci s názvem Pikto (aplikaci pro žáky s poruchou autistického spektra) vytvořili žáci Střední školy informatiky a finančních služeb, Plzeň, Klatovská 200G Jan Tůma a Dominik Plecitý. Tým Plzeňského kraje tvořilo 15 nejúspěšnějších žáků z krajského kola SOČ.
Ve dnech 8. - 14. 5. 2022 se v Hradci Králové konal první ročník mezinárodní soutěže EOES (European Olympiad of Experimental Science) mladých tříčlenných přírodovědných týmů (biolog, fyzik, chemik). Sjeli se účastníci z 20 evropských zemí, kde z každé země soutěžily vždy dva týmy. Za Českou republiku se zúčastnily dva reprezentační týmy. V týmu Czech Republic Team A, který se umístil celkově na krásném 8. místě a získal stříbrnou medaili, reprezentovala Českou republiku také Andrea Slívová, žákyně Masarykova gymnázia, Plzeň, Petákova 2 a účastnice našich odborných kempů. Během týdne na soutěžící čekaly z každého oboru dvě úlohy. Odborný program doplnil i bohatý program kulturní. Více informací k soutěži naleznete zde.
V literární části soutěže Evropa ve škole obsadila v celostátním kole 1. místo v kategorii III. Viktorie Matoušková z Konzervatoře, Plzeň, Kopeckého sady 10, a 2. místo Anna Vavřichová z 15. ZŠ Plzeň (kategorie II.).
ŠKOLNÍ ROK 2020/2021
Z důvodu pandemie virového onemocnění covid-19 proběhla celostátní a mezinárodní kola soutěží (stejně jako okresní a krajská kola) distanční formou.
Na 33. Mezinárodní olympiádě v informatice získal bronzovou medaili Ondřej Sladký z Gymnázia, Plzeň, Mikulášské nám. 23. Olympiádu měl hostit Singapur, ale z důvodu koronavirové pandemie proběhla soutěž distančně ve dnech 19. - 26. června 2021. Soutěžilo 351 žáků z 88 zemí světa. Nejúspěšnější zemí byla Čína. Ondřej Sladký byl účastníkem Matematického kempu v roce 2019.
V ústředním kole Olympiády v českém jazyce dosáhla žákyně Gymnázia Luďka Pika v Plzni Amira Alwail vynikajícího úspěchu, a to 2. místa v kategorii určené pro středoškoláky. Soutěžící řešili dvě slohová a dvě gramatická cvičení. Témata slohových prací byla: Cesta do vesmíru, Divná místa, U řeky a Vzpoura postavy z Nerudových Arabesek.
V celostátním kole Soutěže v německém jazyce v kategorii II.A určené žákům 8. a 9. ročníků základních škol obsadil 2. místo Kryštof Lang z 26. ZŠ v Plzni. V kategorii III.A určené žákům 1. až 3. ročníků všech typů středních škol získal 3. místo Thanh Luan Dang Phan z domažlického gymnázia. 8. místo pak v kategorii II.B přidala Natálie Hlavatá ze stejného gymnázia. Ústřední kolo SNJ se konalo 18. – 20. 5. 2021 (18.5. II.A, 19. 5. II.B, 20. 5. III.A) distanční formou v platformě MS Teams.
V ústředním kole Astronomické olympiády v kategorii GH zvítězil se ziskem 96 bodů Jan Herzig z domažlického gymnázia (druhý v pořadí dosáhl 66 bodů). Ústřední kolo proběhlo v souladu s pokyny MŠMT distanční formou v pondělí 10. května 2021 ve spolupráci s platformou Planetum. Kategorie GH je určena pro žáky 6. - 7. ročníků základních škol a 1. - 2. ročníků osmiletých gymnázií.
V literární části soutěže Evropa ve škole získaly reprezentantky našeho kraje tři cenná umístění na celostátní úrovni. Na 2. místě v kategorie III. skončila Tereza Růžičková, Konzervatoř, Plzeň, Kopeckého sady 10, a dvě 3. místa obsadily Barbora Micková z 15. ZŠ Plzeň, (kategorie I.) a Viktorie Kubálková, Konzervatoř, Plzeň, Kopeckého sady 10 (kategorie IV.). Tereza a Viktorie se účastnily také Kempů českého jazyka.
1. místo v celostátním kole Logické olympiády v kategorii C obsadil Jakub Kislinger z klatovského gymnázia. 2. místo ve stejné kategorii přidal Jan Brada z Církevního gymnázia Plzeň. A úspěšnou účast našich reprezentantů v ústředním kole završil 3. místem v kategorii A Maxmilián Hošťálek z 28. ZŠ v Plzni.
ŠKOLNÍ ROK 2019/2020
Z důvodu pandemie virového onemocnění covid-19 neproběhla většina celostátních a mezinárodních kol soutěží.
Na 32. Mezinárodní olympiádě v informatice získal bronzovou medaili Ondřej Sladký z Gymnázia, Plzeň, Mikulášské nám. 23. Pořadatelským státem byl Singapur. Soutěž se konala ve dnech 13. - 19. září 2020. Soutěže se zúčastnilo 343 účastníků z 87 zemí světa. Ondřej Sladký byl účastníkem Matematického kempu v roce 2019.
1. místo v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti v oboru č. 9 „Strojírenství, hutnictví a doprava“ vybojoval Adam Schuppler z Gymnázia a Střední odborné školy, Plasy, Stará cesta 363. Jeho vítězná práce nesla název „Oliver: open source MSLA 3D tiskárna“. Adam obdržel ještě zvláštní cenu, a to širší nominaci na účast v zahraniční soutěži Cena CZ.NIC. Plzeňský kraj reprezentovalo celkem 17 prací v 15 oborech, které, bohužel, na tři nejvyšší ocenění nedosáhly. Výborné 4. místo obsadila v oboru č. 5 „Geologie, geografie“ Martina Škudrnová z Gymnázia, Blovice, Družstevní 650 s prací „Výzkum korelace hodnot obsahu manganu a železa ve veřejně dostupných zdrojích podzemní vody na Blovicku“. Na 8. místě ve stejném oboru skončil Václav Šístek z Gymnázia a Střední odborné školy, Rokycany, Mládežníků 1115, který byl navržen do soutěže o cenu České hlavičky - Ingenium "Svět počítačů a komunikace".
2. místo v celostátním kole Logické olympiády v kategorii C vybojoval Jan Brada z Církevního gymnázia Plzeň. Další cenné umístění (6. místo) ve stejné kategorii přidal Ondřej Chmelík také z Církevního gymnázia Plzeň. Konkurence byla obrovská. Soutěže se zúčastnilo celkem rekordních 71 208 soutěžících z 3 249 škol z celé České republiky. Do míčovny Pražského hradu se 25. listopadu sjeli ti nejlepší ze tří kategorií krajských kol.
Na 3. místě v celostátním kole Matematické olympiády v kategorii P (programování) obsadil Ondřej Sladký z Gymnázia, Plzeň, Mikulášské nám. 23. Online soutěž proběhla ve dnech 26. a 27. března 2020. Na pátém místě ve stejné kategorii skončil Adam Blažek ze stejného gymnázia.
3. místo v celostátním kole Astronomické olympiády v kategorii GH obsadil Tom Nguyen z Gymnázia a Střední odborné školy, Rokycany, Mládežníků 1115. Celostátní pořadí nejlepších 25 účastníků v kategorii GH bylo stanoveno kvůli pandemii onemocnění Covid-19 na základě výsledků krajského kola.
ŠKOLNÍ ROK 2018/2019
Stříbrnou medaili z Mezinárodní chemické olympiády v Paříži získala Miroslava Novoveská z Masarykova gymnázia v Plzni, účastnice odborného Chemického a Dějepisného kempu.
Na Mezinárodní geografickou olympiádu (The International Geography Olympiad – iGeo) do Hong Kongu odjel čtyřčlenný tým nejúspěšnějších soutěžících z nejvyšší kategorie D, ve kterém nechyběl zástupce Plzeňského kraje Vojtěch Nováček z Gymnázia, Plzeň, Mikulášské nám. 23., který získal bronzovou medaili.
Vítězství v národním kole literární části soutěže Evropa ve škole získala žákyně plzeňské Konzervatoře Tereza Růžičková, účastnice Kempu českého jazyka.
Druhé místo v národním kole literární části soutěže Evropa ve škole získala žákyně plzeňské Konzervatoře Viktorie Kubálková, účastnice Kempu českého jazyka 2018 a 2019. Ceslotání kolo se konalo v Plzni.
Ve dnech 20. - 24. května 2019 se v Olomouci odehrálo ústřední kolo 48. ročníku Dějepisné olympiády, jejímž tématem bylo „Za poznáním, za obchodem i za prací aneb Cesty jako tepny civilizace“. Vítězkou celostátního kola se stala Marie Fornousová z Gymnázia, Sušice, Fr. Procházky 324, účastnice Dějepisného kempu 2018 a 2019.
23. května 2019 se v Praze uskutečnilo celostátní kolo Soutěže v anglickém jazyce. V kategorii III.C, určené žákům 1. až 3. ročníků středních odborných škol, obsadil 2. místo Miloslav Švec z Gymnázia a Střední odborné školy, Rokycany, Mládežníků 1115, vítěz krajského kola a účastník Kempu anglického jazyka.
Ve dnech 14. až 17. dubna 2019 proběhlo v prostorách Goethe-Institutu v Praze celostátní kolo Soutěže v německém jazyce. V kategorii III.A, určené žákům 1. až 3. ročníků všech typů středních škol, obsadila 3. místo Linda Victoria Nitrová z Gymnázia Františka Křižíka a základní školy, s. r. o. Stejného umístění v kategorii II. B, určené žákům ročníků víceletých gymnázií odpovídajících 8. a 9. třídě ZŠ, tedy 3. místa, dosáhl také Luan Dang Phan Thanh z Gymnázia J. Š. Baara, Domažlice, Pivovarská 323.
Ve dnech 25. a 26. dubna 2019 proběhlo v prostorách Přírodovědecké fakulty v Praze celostátní kolo Zeměpisné olympiády. V kategorii C určené pro žáky 8. a 9. ročníků základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií obsadila 2. místo Milena Šebková z Církevního gymnázia Plzeň, účastnice Zeměpisného kempu 2019.
Vojtěch Nováček z Gymnázia, Plzeň, Mikulášské nám. 23. obsadil 2. místo v celostátním kole Logické olympiády, kat. C určené pro střední školy.
ŠKOLNÍ ROK 2017/2018
Zlatou medaili z Mezinárodní chemické olympiády získala Miroslava Novoveská z Masarykova gymnázia v Plzni, účastnice odborných Chemických kempů. Česká reprezentace zaznamenala na 50. ročníku MCHO nejlepší výsledek v novodobé historii, když získala tři zlaté medaile, jednu stříbrnou a v žebříčku národů obsadila čtvrtou příčku. To vše v konkurenci rekordního počtu 300 soutěžích ze 76 zemí. Olympiádu pořádaly společně Česká republika a Slovensko ve dnech 19. - 29. 7. 2018. Více na https://50icho.eu/.
Druhé místo v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti obsadil žák plzeňské Konzervatoře a několikanásobný účastník Kempu českého jazyka Jakub Vonášek. Se svou prací soutěžil v oboru č. 15 - Teorie kultury, umění a umělecké tvorby.
Druhé místo v národním kole literární části soutěže Evropa ve škole získal žák plzeňské Konzervatoře Gleb Korotkiy s prací s názvem Příběh kláštera.
Třetí místo v národním kole literární části soutěže Evropa ve škole získala žákyně plzeňské Konzervatoře Viktorie Kubálková. Stejného úspěchu dosáhl také žák klatovského gymnázia Václav Kropáček a žák ZŠ a MŠ Holoubkov Jakub Opatrný.
ŠKOLNÍ ROK 2016/2017
Bronzovou medailiz Mezinárodní chemické olympiády přivezla Miroslava Novoveská z Masarykova gymnázia v Plzni, účastnice odborného Chemického a Dějepisného kempu. MCHO proběhla v thajském Nakhon Pathom ve dnech 6. - 15. července 2017.
Bronzovou medaili z Evropské matematické olympiády dívek v Curychu získala Veronika Hladíková z Gymnázia, Plzeň, Mikulášské nám. 23. Jednalo se o šestý ročník soutěže. Konala se od 6. do 12. 4. 2017 ve švýcarském Curychu.
Čestné uznání z mezinárodní astronomické olympiády, která proběhla ve dnech 9. až 19. prosince 2016 v Indii, získal za své znalosti Pavel Kůs z Gymnázia J. Š Baara v Domažlicích. Soutěž se konala ve městě Bhubaneswar (Bhuvanéšvar), což je hlavní a největší město indického státu Urísa. Českou republiku reprezentovalo 5 účastníků. Více informací o soutěži a výsledcích naleznete zde.
V celostátním kole Soutěže ve francouzském jazyce (v kategorii B 1) obsadila 3. místo účastnice loňského i letošního Kempu francouzského jazyka, Barbora Cigánková, žákyně Gymnázia v Plzni na Mikulášském náměstí.
Vítězství z celostátního kola Soutěže v německém jazyce (z kategorie III.A) si přivezla žákyně Křižíkova gymnázia Eva Fastová.
Třetí místo v celorepublikové soutěži věnované holocaustu s názvem Daniel (literární část) vybojovala žákyně plzeňské Konzervatoře Lucie Metličková. Čestné uznání si ze soutěže dovezly Karolína Kahounová (Církevní gymnázium v Plzni) a Vanda Šabaková (Konzervatoř Plzeň). Lucie i Karolína jsou účastnicemi Kempů českého jazyka.
V ústředním kole Středoškolské odborné činnosti, v oboru Zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství, obsadil třetí místo Jakub Sochor, žák blovického gymnázia a účastník kempů pro talentované žáky v roce 2016. V dalších oborech této soutěže ještě bodovali: Milan Malina a Ondřej Brichta (2. místo, Matematika a statistika), Miroslav Veselovský a Jiří Brichcín (3. místo, Biologie), Nicola Jacobiová (3. místo, Stavebnictví, architektura a design interiérů) a Pavel Bartovský (2. místo, Teorie kultury, umění a umělecké tvorby).
Soutěž Gymnazista roku 2017 proběhla 27. března 2017 na Krajském úřadě Plzeňského kraje. Své znalosti poměřili studenti gymnázií ve vědomostním kvízu, který vyhlašuje hejtman Plzeňského kraje. 1. místo obsadil Vojtěch Nováček (Gymnázium, Plzeň, Mikulášské nám. 23), 2. místo Josef Valeš (Gymnázium L. Pika Plzeň, účastník kempů a kurzů pro talentované žáky), 3. místo Ondřej Drobil (Církevní gymnázium Plzeň), 4. místo Jan Jirmus (Gymnázium Tachov, několikanásobný účastník kempů pro talenty), 5. místo Alžběta Johanková (Gymnázium J. Š. Baara, Domažlice) a Josef Vodička (Masarykovo gymnázium Plzeň).
ŠKOLNÍ ROK 2015/2016
Soutěž Gymnazista roku 2016
Klání celkem 26 studentů gymnázií Plzeňského kraje se uskutečnilo 23. března. Vědomostní kvíz prověřil znalosti soutěžících 120 otázkami z oblasti přírodních a společenských věd i všeobecného přehledu. V těžké konkurenci zvítězil účastník Dějepisného a Zeměpisného kempu určeného pro talentované žáky, Petr Hladík, z Masarykova gymnázia v Plzni. Mezi školami nominovanými účastníky do této soutěže bylo také mnoho absolventů odborných kempů a kurzů konaných v předešlých letech.
Stříbrnou medaili z Přírodovědné olympiády zemí EU získala žákyně Masarykova gymnázia v Plzni Miroslava Novoveská. EUSO (European Union Science Olympiad) je soutěž určená pro tříčlenné týmy středoškoláků ve věkové kategorii do 17 let. Počet členů v soutěžním týmu je odvozen od tří základních přírodovědných disciplín - biologie, chemie a fyziky. Každý stát EU může vyslat maximálně dva soutěžní týmy. O nominaci rozhoduje přípravné výběrové soustředění, do něhož žáci postupují na základě výsledků krajských kol olympiád z Bi, Che, Fy. Mezinárodní soutěž proběhla v termínu 7. - 14. května 2016 v Estonsku. Miroslava Novoveská řešila chemickou část týmové soutěže. Je účastnicí letošního Chemického kempu. Loni absolvovala Dějepisný kemp.
Pavel Kůs z Gymnázia J. Š. Baara v Domažlicích obsadil 3. místo v ústředním kole Astronomické olympiády, kategorie AB. Z této nejvyšší kategorie se vybírají členové reprezentace České republiky na Mezinárodní olympiádu v astronomii a astrofyzice (IOAA). Osm nejlepších finalistů poměří své síly v dalších kvalifikačních testech v průběhu léta. Tehdy se rozhodne o pěti členech českého týmu, který se letos v prosinci vypraví do Indie. Pavel je několikanásobným účastníkem přírodovědných kempů.
Druhé místo v národním kole literární části soutěže Evropa ve škole získala žákyně plzeňské Konzervatoře a účastnice loňského Kempu českého jazyka Šárka Kučerová.
Druhé místo v celorepublikové soutěži věnované holocaustu s názvem Daniel vybojovala žákyně plzeňské Konzervatoře Michaela Augustinová, třetí místo pak obsadily Karolína Kahounová z Církevního gymnázia a Anna Satoriová z Gymnázia v Sušici. Všechny tři jsou loňskými úspěšnými účastnicemi Kempu českého jazyka.
ŠKOLNÍ ROK 2014/2015
Jan Soukup z klatovského gymnázia získal čestné uznání z Mezinárodní matematické olympiády. Svou účast si zajistil výborným 6. místem v celostátním kole Matematické olympiády, kategorie A. Českou republiku v Thajsku ve dnech 4. až 6. července 2015 reprezentovalo právě šest nejúspěšnějších matematiků. Více informací naleznete zde.
Pavel Kůs z Gymnázia J. Š. Baara v Domažlicích získal na 9. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice (IOAA) čestné uznání. Do indonéského Magelangu se od 26. července do 4. srpna sjelo 206 soutěžících ze 41 zemí světa. Pavel je vícenásobným účastníkem kempů pro talentované žáky z našeho kraje.
ŠKOLNÍ ROK 2013/2014
V celostátním kole Soutěže v německém jazyce (kategorii II. B) obsadil 3. místo Petr Tran, žák Gymnázia a Střední odborné školy v Plasích. Tato kategorie je určena žákům víceletých gymnázií, ročníkům odpovídajícím 8. a 9. třídě ZŠ.
ŠKOLNÍ ROK 2012/2013
ŠKOLNÍ ROK 2011/2012
ŠKOLNÍ ROK 2010/2011
Vytisknout stránku
© Všechna práva vyhrazena - podporatalentu.cz
tvorba webu ANTstudio.cz